Jak upozornil „šťoura“ Maroš na „hydrino“ a Black Light Power v příspěvku jiného vlákna ze dne 29.6.2013 viz
maroš píše:..... firma black light power nehovorí o studenej fúzii ale hovorí o tzv. hydríne, možno keby to inak interpretovali tak by som im veril, resp. podobný princíp som opisoval v tom hornom príspevku.
Protože člověk nesmí být hluchý ani slepý k žádným názorům a protože jsem slíbil, že se k tomu vrátim, pokusím se o to v následujícím i proto, že jak lajos upozorňuje na Rydberga, začíná celá „studená fůze“ potažmo LENR dostávat možna zcela jiný rozměr. Ale popořádku.
To co se teď tady pokusím nastínit neberte prosím jako „E_man tvrdí“, nebo „E_man je přesvědčen že to tak je“, ale pouze že „E_man říká, že tam a tam je napsáno a tvrzeno to a to...“ !!!!
Budete-li mít dojem, že „tam a tam“ je to míněno jinák, neváhejte s tím polemizovat.
Začátky Black Light Power, viz dokument z roku 1993
http://www.lenr-canr.org/acrobat/GernertNnascenthyd.pdf , byly evokovány (jak jinák) výzkumem Martina Flaischmanna a Stanleyho Ponse z roku 1989, v důsledku čehož v roce 1991 Dr.Randell Mills na základě vlastní teorie a vlastních pokusů prezentoval elektrolytický článek, jehož předpověditelný výkon byl větší než příkon. Podle ním presentované teorie je atom vodíku schopen dosáhnout daleko nižšího energetického stavu, než bylo dosud všeobecně známo.
Nebudu těď uvádět bla, bla, bla jakou spoustu pokusu provedli, až všechno vyústilo v ucelenou teorii presentovanou třemi mozek vymývajícími publikacemi, které lze najít na
http://www.blacklightpower.com/theory-2/theory/ , tedy Atomovou Fyzikou, Molekulovou Fyzikou a Kosmologii.
Podstatné ale je, jak už uvedl lajos, a jak je i následně uvedeno v „Technické presentaci“ z ledna letošního roku viz
http://www.blacklightpower.com/wp-conte ... tation.pdf , tato teorie předpovídá, že atom vodíku je schopen Rydbergových energetických stavů, kde původně celočíselné n je nahrazeno zlomkem 1/p (kde 1<p<=137). Atom vodíku zaujímajíci tento(zlomkový) stav pak nazývá „Hydrino“ a energetické stavy počítá podle vztahu V = 1/n^2 x 27.2 eV, kde n=1/p.
Neumím teď říct, nebo vysvětlit proč za základ výpočtu berou 27,2eV, když ionizační energie elektronu pro n=1 je 13,6eV, tedy poloviční a jak bych to i předpokládal. Nejsa atomový fyzik, tak se tím teď netrápím. Však, pokud na té teorii opravdu něco je, tak ono se to časem vysvětlí.
K tomu, aby atom vodíku do tohoto (zlomkového) stavu dostal potřebuje spolupracující „katalyzátor“ schopným tuto uvolněnou energii přijmout, což může být zase atom vodíku, vody, OH iont a spoustu dalších látek..
Teorie by zůstala teorii, kdyby ji nepodpořil návrhem vlastních fungujících článků, pracujících na tomto principu i spoustu měření provedených ve spolupráci mnoha univerzit a vývojových laboratoři včetně údajně ověřeného „Hydrina“ jak je uvedeno v několika povrzujících zprávách viz
http://www.blacklightpower.com/technolo ... n-reports/ .
Nejsem dostatečně fundovaný, abych k tomu mohl zaujmout jiný postoj než „postoj věřícího pozorovatele“, ale i při vších svých občasných antipatiích k některým fyzikům myslím, že se se bez jejich fundovaných (nezaujatých) názorů neobejdeme.
Abych trošku kvantitavně přiblížil, oč tady může jit, tak podle tvrzení Rossiho by měl být E-cat schopen dodávat po dobu půl roku(řekněme 180 dnů) 10kWh tepelné energie což představuje 180*24*10 = 43200kWh.
Když vezmeme základní konstanty jako jsou:
Atomová hmotnostní konstanta = 1,660538921E-27 kg
Rel. at. Hmotnost atomu vodíku = 1,00794 u
Převodní konstanta mezí eV Joulem 1eV = 1,602E-19 J
Převodní konstanta mezí Joulem a Wathodinou (1 joule = 2,778E-4 watthodina)
Pak bez velkých výpočtů můžeme spočíst, že v 1g vodíku máme 5,47970E+23 atomů vodíku a v 1 litru vody (1000g H2O) máme 111,901 g vodíku.
S použitím vzorce z
http://www.blacklightpower.com/wp-conte ... tation.pdf tedy
V = 1/n^2 x 27.2 eV kde n=1/p a p v rozsahu 1<p<=137 čili nakonec V = 27,2 x p^2 [eV]
lze spočíst energie jak 1 atomu vodíku v eV, tak i energie pro 1g, 10g i 1litr H2O vodíku v kWh pro různé hodnoty p, jak jsem se o to pokusil v následující (E_manové) tabulce.
Všimněte si, že pro nejvyšší přípustné p=137 je potenciál atomu vodíku 0,5105168 MeV, což se mi zdá podezřele blízko klidové hmotnosti elektronu 0,51099891 [MeV/c^2]. Jako kdyby byla při p=137 vyzářená prakticky veškerá hmotnost elektronu!?
Také vidíme, že už pro okolo 3 gramů vodíku při p=137 může být Rossi na svých 43200kWh.
Elektrochemický článek CIHT (Catalyst Induced Hydrino Transition) vyvinutý v Black Light Power by mohl při tvorbě hydrin H(1/4) opravdu produkovat výkon řádu stovek kWh z 1 litru vody.
Těžko teď spekulovat, co všechno takové „Hydrino“ dokáže za vhodných konstelací udělát v tom niklovém nano-kontejneru atomů a polí, a jakých dalších atomových reakci je schopno.
Minimálně, jak Black Light Power tvrdí, vzniklý produkt inertního plynu z hydrina zřejmě unikne do nejvyšších vrstev atmosféry, kde by jej měl tlak slunečních částic snad odfouknout do vesmíru.
Ve světle těchto „převratných“ informací, už nevidím minulé pokusy „Mayera“ a jiných tak fantasmagorické, jak se mi zdály (že mi huba neupadla a klávesnice nespálila bříško mého ukazováku, když jsem se o to nedávno „otřel“ v jiném vlákně!).
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.