Pokud dobre rozumím otázce, pak je možná potreba pár vecí nejak sjednotit, začnu od 2.otázky.adam.benda píše: Skutečně bude na jedné straně intenzivnější mag. pole, protože jsme umístili mag. měk. mat. na druhou stranu? Vždyť magnetické pole na absorbované straně není nijak tlumeno... je přece jenom "nahusto" absorbováno do toho materiálu... je pouze deformováno.. a tak by měla být intenzita pole na neabsorbované straně stejná..? Co ty (vy) na to?
Zdrojem pole je každý objemový element magnetu. To, co z elementu jedním pólem vyleze, to do nej obvykle i druhým pólem vleze zpátky. Pak už jde jen o to, který element do jaké záteže pracuje, zda jsou razeny sériove, paralelne, nebo kombinovane. Takže co se týče nejaké části objemu magnetu (i celého) pak jaký tok z nejaké plochy povrchu vyleze, taký zbytkem plochy vleze. V tomhle ponetí je v porádku predešlé tvrzení, že pole(mag.tok) je na obou stranách stejné, jenom na jedné strane je deformováno magneticky vodivým materiálem.
Jiná otázka (ta první) je , jak silné je pole ve vzduchu v okolí magnetu, nebo celé sestavy.
Vliv stínení na jedné strane je takový, že pole je vuči stredu magnetu nesymetrické, a snaha zeslabit energii v okolí jednoho pólu vede ke zvetšení osové nesymetrie kolem 2.pólu, takže, co bych mel naoko získat v okolí 1.pólu, tak se v okolí 2.pólu udelá taková osová nesymetrie pole, že práve tolik ztratím (očekávaný energetický rozdí(zisk) mezi 1. a 2. pólem se presune do energeticky nevýhodné osové nesymetrie(rozdílu) kolem 2. pólu, co v dusledku ruší energetický zisk). Možných zpusobu interpretace tohoto problému je samozrejme víc.