Pokud by 5555 dělníků makalo poctivě tři roky (každý den včetně víkendu) za 25 000 Kč měsíčně, tak vytvoří právě hodnotu, kterou nám letos vzala voda, to je 5 miliard Kč. Každý práceschopný obyvatel republiky by musel dát na úhradu škody 1000 Kč nebo odpracovat v postižených obcích 20 hodin. Takže neváhejte, tuto situaci nezalepí pár sponzorů, je to závazek pro každého.
RADY PŘI POVODNI
Brigádníci by si měli zkontrolovat své očkování proti tetanu a žloutence. Měli by se zeptat svého lékaře, zda jim brigádu doporučuje. A to zejména u osob s chronickým či akutním onemocněním a věkem nad 50 či pod 18 let. Obecně práce na území zasaženém povodněmi nejsou vhodné pro děti a mládež mladší 15 let. Brigádníky je lépe získat v řadách čerstvě nezaměstnaných než mezi osobami, které jsou pracovně vytíženy nebo naopak se jim nikdy moc pracovat nechtělo. Brigádníci by neměli zapomenout na hromadu gumových rukavic, lékárničku, gumáky, pevnou pracovní obuv pro sebe i další brigádníky, suchou náhradní obuv, rezervní suché ponožky, prádlo a další oblečení, pláštěnky, deky, spací pytle, vysoce kalorické potraviny nepodléhající zkáze ani při namočení, nůž, lopata, mobil, zápalky, rádio a baterku s rezervní baterií, drobné na telefon, igelitové plachty různé síly a velikosti, peníze pro nepředpokládané výdaje, resp. výplatu pro osoby, které budou za své služby vyžadovat peníze. Výhodou je vlastní dopravní prostředek – k němu potřebujeme rezervní pohonné hmoty, okenní stěrku a kartáč, sadu nářadí, startovací kabely, výstražný trojúhelník, reflexní vestu a vlečné lano. Nakoupíme prostředky pro dezinfekci podlah, klimatizace, vytápěcích a větracích průduchů a filtrů. Ze zvláštních prostředků bývá dobré vzít si s sebou vysoušeče, kalová a vodní čerpadla, naftové generátory proudu, řetězové pily, míchačku, sekery, pily, kladiva, perlíky, krompáče, majzlíky, rýče velké i polní lopatky, vlnitý plech na budování přístřešků, svářečku, cement, vápno, písek, betonovou směs, štěrk, lana.
Před odjezdem na brigádu obejdeme potenciální sponzory, abychom nemuseli vše hradit ze svého.
Změnu pracoviště vždy hlásíme domů i organizátorovi akce. Než se pustíme do práce, musíme si v místě zajistit vhodné zázemí. (Lůžko, rádio, světlo, prostředky pro tělesnou hygienu, praní a sušení oděvů, prostředky komunikace - včetně seznamu potřebných kontaktů, místo pro uskladnění cenností, potravin a nápojů). Čím lépe je zázemí vybavené a čím blíže se nachází místu brigády, tím méně stresů budeme zažívat. Zázemí je dobré vybavit trvalou službou, která může spojovat řadu funkcí (zásobovatel, informátor, koordinátor, spojka, ošetřovatel, kuchař atd.). Snažíme se pomáhat koordinovaně, ne na vlastní pěst. V rámci koordinace si vyměňujeme informace se samosprávou obce. Kvůli záchraně majetku zbytečně neriskujeme zdraví a život. Je lépe si práci rozdělit na menší úkoly a raději pracovat častěji či déle než zbytečně v jednom okamžiku přepínat síly. Pokud pracujeme unaveni nebo na nepřehledném, mokrém, znečištěném pracovišti nebo bez ochranných prac. pomůcek, je vyšší nebezpečí poranění. Před prací si připravíme pracoviště i vhodné nářadí. S dobrým nářadím uděláme víc práce i kvalitnější práci. Než se pustíme do práce, uděláme si určitou diagnostiku pracoviště a zjistíme si známé informace. Pozor na spadlé nebo obnažené elektrické vedení, prohlubně a proudy vody pod hladinou. Při vstupu do zasaženého domu nepoužíváme otevřený oheň a přesvědčíme se, zda neuniká plyn. Pokud došlo k jakémukoliv poškození elektrického vedení nebo vodovodního či plynového potrubí, okamžitě to nahlaste místním úřadům. Nepouštějte znovu plyn ani vodu a nezapínejte elektřinu, dokud se neporadíte s dodavatelem, příp. také koordinátorem záchranných nebo čistících a opravářských prací, příp. s místními úřady, příp. s majiteli domu. Zasažené elektrospotřebiče necháme odborně zkontrolovat, příp. vyčistit a bez předcházející odborné kontroly je nepoužíváme. Zejména střepy a ostré předměty nikdy nechytáme holou rukou. Nepořádek po záplavách odklízíme zásadně v rukavicích. Bez umytí rukou nechytáme ani láhev na pití, kliku nebo cigaretu. Alespoň jednou denně sledujeme vývoj počasí. Vyhýbáme se místům, kde může dojít k náhlému vzestupu hladiny (nábřeží v čase stoupající hladiny aj.) V čase blesků se schováme do auta nebo domu. Ověřte si kvalitu vody (např. dotazem ve vodárně) a v případě pochybností vodu převářejte nebo desinfikujte. Vyhoďte všechny potraviny, které se dostaly do kontaktu s kontaminovanou vodou nebo vzduchem. Pevně uzavřené konzervy omyjeme v pitné vodě a vydesinfikujeme. Zasažené kompoty a další potraviny zavařené ve sklenicích s víčkem vyhodíme.
Při úklidu domu zasaženého povodní je třeba nejprve z domu dostat vodu a bláto a pak dům vysušit. Tak můžeme zabránit narušení konstrukce nebo rozmnožení bakterií a plísní. Díry ve střeše zakryjte provizorně fólií. Pokud neklesne hladina spodní vody, nečerpejte vodu ze sklepů domů.
Lidé s problémy s páteří či klouby by neměli zvedat a zejména nosit na delší vzdálenost předměty těžší než 15 až 20 kg. Pro ně a další osoby ne zcela zdravé je lepší pomáhat v zázemí, logistice, koordinaci apod.
Hrozící nákazy: Legionela, žloutenka, tetanus, otrava krve, zápal močových cest, zápal průdušek, zápal plic, zápal vedlejších dutin nosních aj.
Obecné rady k řízení osob: Informaci dejme raději 2x, než bychom si nebyli jisti, že jsme ji předali. Informaci dáme všem a nespoléháme se, že si ji ostatní mezi sebou řeknou sami. Plnění úkolů a předání (pochopení, dodržování) informací a příkazů kontrolujeme. Na vše se zeptejme raději vícekrát. Vyjasněme si kompetence a systém řízení a komunikace. Všem dejme vlastní bezpečnostní školení s ohledem na místní podmínky. Po práci den vyhodnoťme a vyměňme si zkušenosti. Úkoly plánujme na více dní dopředu. Dělejme si seznam průšvihů a řešení při podobných akcích.
Pokud na místě nalezneme osoby, které zažily povodeň a hrozí u nich posttraumatický syndrom nebo si ještě od povodně neodpočaly nebo nejsou ošetřeny, doporučíme jim podle potřeby dezinfekci celého těla (některé patogeny pronikají rozmáčenou kůží), koupel, ošetření a dezinfekci ran, převlečení se do čistých šatů, návštěvu lékaře, odpočinek, odjezd do lázní nebo k příbuzným nejméně na 14 dní, minimálně naléháme, aby pracovali v gumových rukavicích a adekvátním oděvu a obuvi.
Zdroj několika rad: Dr. Chris McNab, Joanna Rabigerová: S0S – naučte se chránit sebe, svůj domov a rodinu
-----------------------------------------------------------------------
Linka důvěry
Součástí nabídky pro postižené povodní je také linka důvěry při Oblastní charitě Blansko (s působností pro celou Českou republiku) telefon: 516 410 668 která se snaží být nablízku odbornou telefonickou radou lidem, kteří nemohou nebo nedokáží zvládnout svoji nepříznivou sociální situaci sami nebo za pomoci svého okolí.
Sbírkové konto
Na pomoc obětem povodní na severní Moravě vyhlásila Charita ČR sbírkové konto na číslo účtu: 22770022/0800 u České spořitelny, variabilní symbol: 906.
Na toto konto Charita ČR věnovala ze svého sbírkového účtu částku 300 000 Kč (z toho 100 000 Kč tvoří finanční dar od KDU-ČSL).
Dobrovolníci
Diecézní charita ostravsko-opavská se bude podílet na koordinaci dobrovolníků v zasažené oblasti. Zájemci o pomoc se mohou hlásit u pracovníků DCH OO Martina Hořínka (tel. 731 604 224) nebo Voltěcha Branného (tel. 731 625 870).
Kontakty a další rady viz
http://zachranari.websnadno.cz/Rady_obyvatelstvu.html
http://www.charita.cz