

Může mít opravdu denní doba až tak moc rozhodující vliv? I proč ne. Jediná přijatelná teorie, kterou jsme zatím dali dohromady je postavena na tom, že některé průběhy možná ovlivňuje míra dopadajícího slunečního záření. I když je zataženo.

Co nás k tomu přivedlo, byla jedna hodně zasutá vzpomínka na článek o minerálu, který pokud je noc, tak je tmavě černý, ale přes den se jeví barvou temně modrou, i přestože je umístěn v místnosti, kam nedopadá žádné denní světlo. Pro účely pozorování je pochopitelně nasvícen stále stejným zdrojem světla a je pozorován pod stejným úhlem. Nepomohlo dokonce ani jeho umístění do několik kilometrů hlubokého dolu. Stále si dál měnil barvy v pravidelném 24 hodinovém cyklu (velice se omlouvám, ale již několikátý den si marně pokouším vzpomenout na jeho název, ani hledání na netu nepřineslo kýžené výsledky, přestože kdysi jsem se o něm dočetl ze dvou různých pramenů, pokud někdo znáte jeho název, budu vám velmi povděčen)
Co když opravdu možná existuje nějaké záření přicházející od toho velkého žlutého pučmelouna, jenž ale doposavad nedokážeme měřit a je možné ho odstínit např. pouze masivem zeměkoule. Vždyť již dávno je prokázáno, že průběh spánkových fází (dle EEG) je diametrálně rozličný při spaní ve dne i noci, přestože je zkoumaný objekt uzavřen v izolované místnosti tak, aby nebyl ovlivňován žádnými vnějšími vlivy (dokonce i u lidí, kteří mají dlouhodobě převrácený rytmus života). Proč někteří lidé vstávají před rozbřeskem bez budíku "podle sluníčka" (v létě dřív, v zimě později). Prokazatelně je i mnoho rostlin a živočichů, u kterých byly pozorovány určité pravidelné cykly v závislosti na denní době, přestože se je vědci úporně pokoušeli zmást umělým osvětlením, teplotou, atd.
Zatím se to většinou vždy svádělo na tzv. biologické hodiny, které mají všichni z živočišné i rostlinné říše. Jak si potom ale vysvětlit například, že semena některých roslin nevyklíčí v určitém zeměpisném pásmu mimo pro ně charakteristické období, i přestože jsou jim vytvořeny naprosto ideální podmínky, ale po převezení do pásma, kde kde klíčí celoročně (např. blíže k rovníku), se tyto "probudí" po několika dnech téměř všechna okamžitě - kontrolní skupina ponechaná na původním místě však nikoliv). Jsou i rostliny, které svým květenstvím přesně sledují slunce na obloze i přestože je "pod mrakem" nebo je zrovna schované za betonovým domem.
Vždyť většina z nás občas "cítí", že "něco je jinak". Že kolem nás existuje nemálo jevů, které jsou dodnes nevysvětlené a vymykají se všem dostupným poznáním. U spousty z nich přitom ve skutečnosti neznáme vůbec nic z jejich podstaty, přestože je běžně užíváme (magnetizmus, gravitace, a jiné mnohé další, velmi pravděpodobně sem spadá i elektřina). Rád bych vás tímto požádal, abyste dali vědět, pokud jste se s podobným jevem již někdy setkali, popř. abyste se zaměřili při svých pokusech i na tento další faktor. A budete-li mít pro výše uvedené "záhady" jiné, byť sebebláznivější vysvětlení, tak se nezdráhejte ho zde zveřejnit. Předem děkuji a přeji mnoho zdaru ve vašem konání.
