Pane Akorde, vítám Váš konstruktivní přístup k věcné diskusi. Zde jsou mé odpovědi na Vaše body:
Ad.1
Jde o obecne uznaný výklad. Ano, snad, ale z doby Maxwellovské.
Ad 2
Na polarizaci máme rozdílný názor. Konvenčne je zavedena pouze polarizace dielektrika, nikoliv vakua. Polarizaci vakua zavádí treba QED, a další teorie. Upřesněte, prosím, Váš pojem slova konvenčně. Je to totéž co klasicky? Jistě víte, že už asi 80 let „vládne“ fyzice elem. částic QED, tak proč stále myšlenkově trčíte v té Maxwellovské fyzice?
Ad. 3
Príliš protkáváte problematické vety se samozrejmými… Můžete být konkretnější které věty pokládáte za problematické?
Ad. 4. Ten Váš „zjednodušený“ výrok:
„Nebylo zatím vyvráceno, že posuvný proud není proud nabitých částic“, je stále dost nepřehledný. S použitím stejné metodiky jako minule, (odstranění dvou záporů), dostanu tento výrok (Ne)
Bylo zatím vyvráceno, že posuvný proud (není)
je proud nabitých částic. Souhlasíte? Můžete uvést zdroj, kde a kým tohle bylo vyvráceno?
Minule jsme se „zasekli“ na dvou odlišných pohledech: Vy uvádíte, že vznik proměnného mag. pole je podmíněn změnou intenzity el. pole. Já tohle nepopírám, ale upřesňuji, že primární příčinou změny el. pole je polarizační pohyb vakuových nábojů (v mém pojetí pohyb vázaných protoelementů v kvartonech). Vaše pojetí je opět Maxwellovské, kdy ještě nevěděli jaká je fyzikální struktura elektrického pole. Dnes už se považuje v celku za prokázané, že termín elektrické pole, je vágní a nepřesný výraz pro polarizované vakuum, resp. posunutí jeho nabitých částic. Pro QED jsou to virtuální nabité částice, pro kvartonové vakuum jsou to nabité protoelementy vázané v kvartonech. Byl byste tak laskav a popsal Vaši představu co se stane, když do „prázdného“ prostoru vložíte el. náboj? Ano Vy řeknete, vzniklo tam el. pole, ale popište, prosím, jak se tím vložením el. náboje změnila struktura toho prostoru? Jak se strukturně projevuje el. pole?
Abych Vám trochu usnadnil inspiraci, uvedu několik výroků odborníků o polarizaci vakua:
Jiří Chýla, Fyzikální ústav AV ČR
Efektivní elektrický náboj
Obr. 4: Polarizace vakua v QED v důsledku vložení elektronu
Vložíme-li do vakua elektron s nábojem eB, kterému budeme říkat „holý“, dojde vlivem jeho působení na virtuální elektrony a pozitrony
k „polarizaci vakua“: virtuální pozitrony jsou k holému náboji přitahovány, zatímco virtuální elektrony jsou naopak od holého náboje odpuzovány.( tohle tvrdí i V.I. Rydnik) Zhruba řečeno, vakuum QED se chová jako moře „virtuálních“ elektron-pozitronových párů, které po svém vzniku „žijí“ jen konečnou – někdy velmi krátkou, jindy delší – dobu a nechovají se stejně jako reálné částice. (V mé představě protoelementy jsou reálné, trvale existující v kvartonech).
Victor F. Weisskopf: Elementární náboj se sice jeví jako makroskopická konstanta. Kvantová teorie pole nám však ukazuje, že se vlastně jedná o míru elektromagnetické interakce pro nízké předávané čtyřimpulsy. Pro vyšší předávané čtyřimpulsy se snižuje vliv polarizace vakua a tato interakce je silnější.
Petr Kulhánek
Fakulta elektrotechnická ČVUT
V současné fyzice již vakuum dávno neznamená naprostou prázdnotu. Je plné kvantových fluktuací, virtuálních párů částic a antičástic a polí zajišťujících pozorované narušení symetrie základních interakcí.
Polarizace vakua a virtualni castice rodici se a anihilujici ve vakuu nejsou dilem poslednich desetileti, ale fyziky 30. a 40.let.
Jinou předpovědí byla existence elektrické polarizace vakua v silných polích.
Všechny tyto nové procesy byly později experimentálně nalezeny.
.Luboš Motl
Pojem vakua jako prázdného prostoru ztrácí svůj smysl. I prázdnota je vyplněna virtuálními páry částic a antičástic, které sice nemůžeme nikdy přímo pozorovat, ale nepřímo způsobují polarizaci vakua a nepatrné posuvy spektrálních čar (tzv. Lambův posuv).
Nekonečna se objevují ve vazbě elektronu se svým vlastním polem a v polarizaci vakua
Myslím, že pro dnešek je toho k přemýšlení dost.
![Razz :P](./images/smilies/icon_razz.gif)