Aktuálně: Nový finanční systém - SPDR nabízí doživotní měsíční rentu, oddlužení. financování vlastních projektů. Více zde...
Město Krnov - Dobré srdce Krnova - QR platba na účet města Krnova - Pomoc postiženým při povodních. Více zde...

Zapper

Přístroje, nápady a rady pro udržení zdraví.
Odpovědět
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Zapper

Příspěvek od A(&F) »

... mám to komentovat ?? ... :D ... raději asi ne, že ... ;) ...

... a k tej nebezpečnosti úrazu síťovým napětím přes spínaný zdroje, tak ta je zhruba stejná, jako je pravděpodobné, že tě někdy trefí letící meteorit ... :lol: ... teda pokud nebydlíš v Čeljabinsku ... :laugh: :laugh: ...


... no, a abys neřekl, že jsem se na tebe úplně vykašlal, tak níže máš ještě odkaz na jednodeskáč (za 600,-) o rozměrech 65×50 mm, co je programovatelnej v Basicu, ke kterýmu pouze připojíš PS2 klávesnici + monitor (nebo telku) + zdroj (9 až 30 V) ... a můžeš vesele začít tvořit ... :) ...... přímo na sobě má 12(22) I/O, serial, I2C, SPI, 1Wire, USB (OTP verze, tudíž připojíš aj Android), composit video + audio out, přes UEXT rozhraní se dá připojit hromada různejch přídavnejch modulů, v jiné verzi také podporuje i připojení Arduino šildů ... no a taky má slot na mini-SD kartu, na kterou se dají ukládat namonitorované údaje ... ;) ... rovněž má integrovanou správu bateriovýho napájení (LiPo) ...... programovat jej můžeš přímo pomocí připojené klávesnice nebo přes připojené PC ...

Obrázek
( http://www.pvelectronic.eu/hlavni-odd/p ... -mini.html )

... ve vyšší vezi (za 900,-) má pak i CAN bus .... a vyrábějí k tomu i slušivé škatulky ...

Obrázek

... a v ještě vyšší verzi aj dokonce síťový rozhraní ... :) ...

Obrázek

pozn: ... tento "vanbord" vzniknul evolučně z MaxiMite, se kterým je "vesměs kompaktíbl" ...

... toť vše ... :bye: ...


PeS: ... jo, a teplotně jsou stavěný od -25 do +85 °C ... ( :ewhistle: ) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
sali
Nový člen
Příspěvky: 14
Registrován: pon 25 úno 2013 23:51
Dostal: 1 poděkování

Re: Zapper

Příspěvek od sali »

To A(&F):
Ty moduly vůbec nevypadají špatně. Jsou sice trochu větší (moje představa Zapperu bez elektrod byla k vůli mobilnosti max. do velikosti krabičky cigaret), ale víc mi vadí ten BASIC. Dělat v BASICu obslužný program do PC není nejlepší volba a programovat jedno zařízení ve dvou různých jazycích pro jednoho vývojáře není taky to pravé ořechové.

Jsem velice rád a strašně si toho vážím, že už nechceš komentovat jednoduchost či složitost SW do PC, ikdyž se v tom neshodneme. Hlavně, že jsme to už uzavřeli. Jinak by si čtenáři tohoto fora řekli, že se zde jen hádají dva "pisatelé" a výsledek je nula.

Mám pro tebe jiný návrh. Pojďme do toho spolu na bázi PICAXE. Ty navrhneš HW-ově univerzal Zapper s PICAXE a uděláš do něj FW. Podmínka je jediná - aby to bylo HW-ově dosažitelné pro každého zájemce. Já udělám SW do PC. Pak dáme schema a programy sem na forum k dispozici zdarma. Co ty na to? Bereš?

ps. V pátek a víkend asi nebudu psát, páč mám něco na práci - pokud mě to ten parchant co mě všechno zakazuje dovolí. Tím parchantem myslím Bechtěreva :-) Tak asi až v pondělí. Čauky.


Uživatelský avatar
Igor
Stálý člen
Příspěvky: 29
Registrován: stř 26 kvě 2010 0:44
Bydliště: Banska Bystrica
Dal: 5 poděkování
Dostal: 2 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapper

Příspěvek od Igor »

Je Super Ravo Zapper zly? Ma slaby alebo nekvalitny vystupny signal? Aky iny, laditelny zapper mate overeny a odporucili by ste, okrem Craftovho?


sali
Nový člen
Příspěvky: 14
Registrován: pon 25 úno 2013 23:51
Dostal: 1 poděkování

Re: Zapper

Příspěvek od sali »

To Igor:
Já bych doporučil v našich podmínkách koupit Zapper od Crafta. Je velice dobré ptát se na osobní zkušenosti uživatelů různých Zapperů, ale ptal bych ještě se na všechny důležité technické parametry a z toho vybral ten, který nejvíc vyhovuje.
Podle mne nejdůležitější technické parametry jsou: Elektrická bezpečnost, kvalitní obdelníkový průběh při zatížení, teplotní a časová stálost nastaveného kmitočtu a jeho trvalou kvalitu, možnost regulace výstupního napětí a možnost regulace střídy.
Jestli je nutné, aby měl přístroj velký rozsah kmitočtů, či nastavení na tři desetinná místa je diskutabilní. Pro rozumného uživatele ochrana proti poškození přístroje zkratem elektrod apod. není prioritou č.1. No a všechna ostatní vylepšení jsou jen příjemnou, ale ne bezpodmínečně nutnou podmínkou. Je to ale jen můj názor.

To forum:
Vzhledem k tomu, že A(&F) nereagoval na můj návrh, tak asi nemá zájem. Nevadí. Podařilo se mě najít ve svém bydlišti C-čkového programátora se znalostí PIC a zájmem o Zapper (hurá :-) ). Velmi často ale cestuje do zahraničí a vývoj bude asi trvat velmi velmi dlouhou dobu. No co už. Mám však konečně možnost si ověřit, zda můj návrh na použití miniaturního modulu VS1000 je reálný nebo hotový nesmysl. Pak podám info.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Sali

Příspěvek od A(&F) »

... tak to je aspoň fajn, že jsi schopný si tak rychle vytvářet "domněnky" (když už neumíš programovat) ... :D :D ... doporučuju Duškovo "Čtyři dohody" ... ;) ...... tož ti odpovím na rovinu: ... vývoj čehokoliv zadarmo mi bohužel složenky nezaplatí ... a tento vývoj by rozhodně nebyl na jedno nebo dvě odpoledne, takže je fajn, že sis našel jiného souputníka ... :) ...... jinak sorry, že jsem s tebou ztratil tolik času ... :ewhistle: ...

... :bye: ...

PeS: ... a tohle tvé tvrzení, je rovněž kardinální pitomost, neb se tak běžně děje ...
Dělat v BASICu obslužný program do PC není nejlepší volba a programovat jedno zařízení ve dvou různých jazycích pro jednoho vývojáře není taky to pravé ořechové.
... miluju jedince (teoretiky), co se vyjadřujou k něčemu, o čemž nemají ani ánung ...... neb pak to takhle dopadá ... :esilenced: ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Igor
Stálý člen
Příspěvky: 29
Registrován: stř 26 kvě 2010 0:44
Bydliště: Banska Bystrica
Dal: 5 poděkování
Dostal: 2 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapper

Příspěvek od Igor »

sali píše:Já bych doporučil v našich podmínkách koupit Zapper od Crafta.
Preto som uvadzal, ze nie od Crafta, pretoze to je len tvarovac signalov, nie pristroj plnohodnotny. Kedze nema ovladac na Mac, iPhone, iPad... vyzaduje mat pripojene PC, je pre mna nepouzitelny a nezaujimavy.


WinstonSmith
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: sob 30 bře 2013 13:42

Re: Zapper

Příspěvek od WinstonSmith »

Taky jsem se pustil do výroby zapperu, ten můj je oproti zdejším nápadům trochu více digitální, založený je na chipu AD9850, používám 3 hotové desky (breakout board), z ebay. Řídí se kompletně počítačem (používám notebook z baterky). Frekvence jdou volit s přesností přibližně na 1/2000 Hz v rozsahu 0-300 kHz, napětí 5-15V. Náklady na komponenty jsou někde u 1600Kč, hodně z toho dělá doprava. Momentálně dělám hlavně na obslužném sw, ten funguje v Linuxu i ve Windows.

http://i1.minus.com/jbgtC2dmqmx0Is.jpg
http://i2.minus.com/ilQ2Mj0h1TWPX.png

Je tu nějaký expert na analogovou VF techniku? Nevíte o nějakém jednoduchém způsobu jak tu mou 3.3V TTL logiku poslat na 5-15V výstup při frekvencích kolem 1 MHz? Nyní používám jako výstup H-most, který mi zbyl ze stavby CNC frézky.


Benik
Nový člen
Příspěvky: 4
Registrován: sob 30 bře 2013 16:56
Dostal: 1 poděkování

Re: Zapper

Příspěvek od Benik »

co takhle koupit super ravo zapper... jestli chcete zappovat a mate nejaky zdravotni problem, tak aby nebylo pozde nez to vymyslite... proste obetujte par penez a mate cas na ostatni veci...

p.s. nevite proc Ing Blahova nema ve svych poradcich sveho bratra Ing. Dlapu z Phy... i kdyz o nem pise hezky ve sve knize?
pohadali se kvuli necemu... Vim, ze nesouhlasi s MMS ale myslim, ze svoji praci dela dobre...

diky D.


WinstonSmith
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: sob 30 bře 2013 13:42

Re: Zapper

Příspěvek od WinstonSmith »

Vždyť na tom zařízení vůbec nic není, do nějakých 50 kHz to má člověk funkční na nepájivém poli za 1-2 víkendy. Na to nejsou potřeba žádné zvláštní znalosti, zvládne to každý IT vysokoškolák, který prošel číslicovou technikou a jednou v životě viděl arduino. Pak přijdou takové ty méně důležité detaily jako nastavení výstupního napětí, zvyšování frekvence a výroba PCB, ale funguje mi to krásně celé měsíce i bez toho.

Já to začal stavět v době kdy na trhu nebyl ten nový super ravo zapper, ten starší bez připojení počítače jsme nedokázali nastavit na dostatečně přesnou frekvenci. Ten nový ovládaný počítačem umožňuje nastavit přesnou frekvenci, ale taky není žádný zázrak, ten nastavovací program má své mouchy.

Ale uznávám, že nyní jsou ty zařízení z mého pohledu srovnatelná, jediný znatelný rozdíl je asi cena. Svůj čas do toho nepočítám, bral jsem to jako čistě experimentální projekt, zkoušel jsem na tom nové komponenty a postupy a docela dost jsem se na tom naučil.


Igi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 208
Registrován: sob 30 črc 2011 13:25
Dal: 31 poděkování
Dostal: 12 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapper

Příspěvek od Igi »

Ale mě ta přesnost 1/2kHz přijde zbytečně velká, když vezmu, že Craftův zapper(nebo alespoň plasma, jeho zapper jsem neviděl) využívá obyčejný line out ze zvukovky. Jak ses ptal o pár příspěvků výš, jak zvednout to napětí atd, tak to je myslím právě technicky největší problém, jak to udělat aby výstupní nebyly deformované atd. to generování obdélníku je teda podle mě zbytečně drahé a složité. Já používám výstup zvukovky, kam pouštím sinus, pak mám tvarovač(tj. komparátor), pak to jde zesilovač, kde se přidává offset, na konci ještě sledovač napětí, toto všechno realizuju jedním 4násobným OZ, akorát škoda, že nemůžu najít žádný za přijatelný peníz co by zvládl frekvence nad 3MHz(nebo to ani není potřeba?), no a ještě výstup mám pro jistotu posílenej komplementárníma tranzistorama. Bohužel mi ještě pořád nepřišel osciloskop, tak to nemůžu proměřit, ale hrubé měření přes line in zvukovky vypadá, že to funguje. Ale možná ještě bude problém, že na výstupu bude moc velkej offset a doufám, že to nekmitá někdě na vysokých frekvencích, což taky nemůžu ověřit.


WinstonSmith
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: sob 30 bře 2013 13:42

Re: Zapper

Příspěvek od WinstonSmith »

Tak to pak dejte vědět jak to měření dopadlo, rád bych viděl schéma. Jestli používáte zvukovku, tak jste omezen u dnešních zvukovek nějakými 192kHz, což je velice slušné. Otázka jak moc dobře vám půjde vygenerovat přesná frekvence třeba na tisícinu Hz.

Já jsem v začátcích projektu zkoušel simulovat nějaké obvody, chtěl jsem spínat unipolární tranzistor, ale už při 100kHz nestíhal sepnout, natož aby z toho vylezl nějaký pěkný průběh. Ale je pravda, že jsem nikdy moc neměl rád počítání tranzistorů, považuji se za informatika, takže když už si hraji s elektronikou, tak se snažím držet logiky.

Asi zůstanu u toho h-můstku, ten má tohle spínání poměrně dobře vyřešeno, přeci jen je dělaný na 48V a 3A motory, pokud by mu přepínání trvalo dlouho dlouhou dobu, tak by se při takových výkonech okamžitě roztekl, ale jsem omezen nějakýma 300 kHz, což v 99% případů stačí.


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2448
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Zapper

Příspěvek od lajos »

WinstonSmith píše: Je tu nějaký expert na analogovou VF techniku? Nevíte o nějakém jednoduchém způsobu jak tu mou 3.3V TTL logiku poslat na 5-15V výstup při frekvencích kolem 1 MHz? Nyní používám jako výstup H-most, který mi zbyl ze stavby CNC frézky.
Myslím že by stačilo na výstup dát CMOS hradla v 4011-ce jsou čtyři hradla-zapojit je do série, jen se pak musí napájet ta 4011-ka z 15V a měl bys mít 15V obdélník na výstupu-mohlo by to zvládnout i 1MHz(mezní frekvenci mají myslím 10MHz).
Tak jsem ještě díval, pro jednoduché řešení jen zařadit hradla na výstup musí být typ CMOS 4000 má 25ns zpoždění, ty rychlejší (HC, HCT 10ns) mají všichni max. 5V napájení


WinstonSmith
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: sob 30 bře 2013 13:42

Re: Zapper

Příspěvek od WinstonSmith »

Taky mě neco takového napadlo, už ani nevím proč jsem ty pokusy vzdal. Určitě to sepne 3.3V logika? Co jsem tak koukal, tak třeba při 15V TTL je log 0 0-4V a log 1 11-15V, a to je i na vstupu. Ale asi by stačilo dat před to obvod s otevřeným kolektorem. Díky za nápad, vyzkouším to jak budu mít trochu více času.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

DDS ... za 50 USD ...

Příspěvek od A(&F) »

... stačí přidělat výkonovej konec ... http://dx.com/p/udb1000-dds-signal-gene ... een-152755

- High frequency resolution: 0.01Hz
- Accuracy: +/-20ppm
- Low-distortion: <1%

... obrázky zařízení v různých módech jsou na http://www.aliexpress.com/store/product ... 02631.html ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
WinstonSmith
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: sob 30 bře 2013 13:42

Re: Zapper

Příspěvek od WinstonSmith »

Používá to stejný princip jako ten můj AD9850, dokonce jsem původně přemýšlel nad tímto řešením (prodávají se podobné zařízení s AD9850, ale pro vysoké frekvence). Pro vás komu se nechce navrhovat složité PCB to bude ideální. Jen by mě zajímal ten koncový zesilovač a jak budete regulovat napětí.


Odpovědět

Zpět na „Zdraví“