Léčebné účinky rakytníku
Rakytník má značné biostimulační účinky, výrazně podporuje imunitní systém, je velmi vhodný při rekonvalescenci. Podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů, stimuluje činnost jater a plic, reguluje krevní oběh. Pomáhá tedy při plicních nemocech, léčí žaludeční vředy a různá kožní onemocnění včetně akné, je schopný tlumit bolest a rakytníkové masti regenerují tkáně při omrzlinách a popáleninách. Rakytník také zabraňuje vypadávání vlasů. Vynikající je pro očistu organismu od toxických zplodin, dále rozpouští hleny, zlepšuje stav kloubů při revmatismu, vykazuje i
PROTINÁDOROVÉ účinky. Působí blahodárně při "ženských záležitostech" a dokonce odsouvá počátek menopauzy.
------- vyloveno z netu ------------
Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoidës)
Již starodávném Řecku si všimli, že na pastvinách, kde roste rakytník, mají koně krásně zářící srst a jiskru v oku. A proto je Rakytník pojmenován Hippophae, což v překladu znamená Zářící kůň.
Tento zajímavý strom - keř, je často k nalezení na našich betonových sídlištích, jako kulisa u popelnic a také v okolí administrativních budov, u továren stavěných a zvelebovaných za socialismu. Tehdy byl rakytník využíván, jako okrasný strom, tento zvyk architektů a zahradníků přežil do dnešních časů a i u nových staveb je hojně využíván pro efekt. Křivdil bych, ale lidem kteří rakytník řešetlákový pěstují za jasným účelem, tedy ku prospěchu svého zdraví a zdraví svých blízkých. Rakytník dorůstá do výšky, až deseti metrů, je hustě větvený, větve mají trny, listy jsou úzké a na rubu světlé, plodem je oranžová peckovice, která dozrává a sklízí se na podzim.
Čím, že je rakytník řešetlákový tak výjimečný? Především pro vysoký obsah vitamínů a jiných aktivních látek. O tom jaké látky obsahuje a jak na naše tělo působí si nyní povíme.
Rakytník řešetlákový je přírodním koncentrátem vitamínu A, vitamínů řady B, vitamínů C, E, F, K, P, obsahuje dále látku hypophein, která byla poprvé objevena u rostliny právě v rakytníku řešetlákovém.
Výbornou formou užití rakytníku jsou čerstvé plody, nebo plody ve formě zavařené šťávy, zavařeniny, sirupu, nebo džemu. Další možností je rakytníkový za studena lisovaný olej z plodů a listů rakytníku řešetlákového.
Co umí vitamíny obsažené v rakytníku řešetlákovém a co se děje pokud máme nedostatek těchto vitamínů a dalších látek v rakytníku obsažených?
Vitamín E - je výborným lékem na srdce, svalové potíže, a tzv. ženské potíže. O vitamínu E je známo, že pomoci jeho zvýšeného příjmu se vyléčí takové nemoci, jakou jsou chronické záněty ledvin, tromboflebititida - povrchový zánět žil, těžké opařeniny, noční křeče lýtek - zde je nutno ještě podávat hořčík, zinek, nejlépe však mumio, které je komplexem minerálů a stopových prvků. Dále je pak výborným lékem při tzv. Bércovém vředu.
Vitamín E - udržuje pokožku živou, vláčnou a pružnou, pomáhá zhojit, až do vymizení jizvy, hojí nehojící se rány, užíváním vitamínu E dostanete také chuť do života, budete se cítit plní energie, zvýší se váš sex-appeal. Každopádně díky užívání tohoto vitamínu, můžeme posunout začátek menopauzy na 50-59 rok života ženy, což díky delší přirozené tvorbě ženského hormonu estrogenu má vliv na správnou činnost srdíčka a stav kostí - nedochází předčasně k odvápńování, tedy k osteoporóze, logicky je tedy nutno tento vitamín, při tomto onemocnění přijímat ve vyšších dávkách. Při menopauze je pak tento vitamín E důležitý k léčbě komplikací, které menopauzu doprovázejí, jako například - bolesti hlavy, návaly tepla, hysterie - snížená psychická odolnost. U všech těchto potíží doporučuji dvakrát ročně využívat balení mumia.
Tento vitamín působí pozvolně a je nutné jej užívat dlouhodobě, i když u koronárních chorob, například u sklerózy koronárních cév, je zlepšení patrné již po deseti, až patnácti dnech užívání. Pak je nutno vitamín přijímat ještě šest, až deset týdnů, případně v malých dávkách, třeba co tři dny i doživotně.
U těžších onemocnění, jako jsou vleklé záněty ledvin, bércové vředy, revmatické horečce, aj., nastupuje trvalý účinek, až po patnácti a více týdnech, nutné je ovšem ještě řadu týdnů pokračovat v užívání vitamínu E v nižších dávkách.
Protože se vitamín E stykem s kovem ničí je nutné upravovat rakytník tak, aby nedošlo ke styku s železem, případně olej je nutno podávat na umělohmotné, nebo dřevěné lžičce, to platí i pojídání plodů, zavařenin a marmelád. Rovněž je nutné - dobré, nepřijímat současně s rakytníkem stravu a nápoje bohaté na železo. Případně rakytník, nebo vitamín E, pozřete hodinu před, nebo dvě hodiny po takovémto jídle, či nápoji.
Jen při dvou onemocněních je nutné být na pozoru při užívání čistého vitamínu E, při vysoké hypertenzi a při revmatickém onemocnění srdce, zde je nutné se poradit s odborníkem lékařem, nebo dobrým přírodním terapeutem. Pokud se rozhodnete pro užívání rakytníkového oleje, doporučuji začít raději s nižšími dávkami, tedy 1 čajová lžička denně, po deseti dnech přidat jednu lžičku oleje na víc, až do čtyř lžiček na den.
Dávkování a doba užívání je u každé nemoci a u každého člověka individuální a je dobré se vždy poradit.
Dalším vitamínem, který je v rakytníku řešetlákovém hojně obsažen, je vitamín B1-Thiamin, o němž se dá říci, že u člověka optimisty rozhodně nechybí.
Thiamin udržuje člověka čerstvým, brání únavě, zlepšuje paměť, udržuje nervová vlákna v dobré kondici, podporuje trávní a chuť k jídlu.
S thiaminem - vitamínem B1 máme většinou všichni problém, protože si jej tělo neumí udržet v zásobě, navíc má v našem těle mnoho nepřátel, například soda v těle jej postupně likviduje a
káva je doslova masovým vrahem thiaminu ! Tento vitamín navíc potřebujeme ve velkém množství, zejména je velká spotřeba u dětí, když rostou a také u všech lidí, kteří přijímají v potravě mnoho sladkostí, moučných jídel a barvených potravin. Dále je vysoká spotřeba thiaminu u žen v menopauze, nebo u žen, které jsou například po operačním zákroku a z různého důvodu jim byly odebrány vaječníky.
Nedostatkem vitamínu B1 trpí také naše paměť, následkem je pak tzv. krátká paměť, trpíme i nespavostí, neumíme se zkoncentrovat, nejistotou, náhlými změnami tlaku a tepu, dále trpíme depresemi, melancholiemi, také k problémům z nedostatku thimaminu můžeme přiřadit i tzv. slabý, nebo-li nervózní žaludek, neuróza, která se projevuje v této oblasti.
Další vitamínek je B2 - Riboflavin dříve vitamín G pomáhá spalovat cukry a upravuje energetické mechanismy. Nedostatek ryboflavinu způsobuje drobné svraštěliny a paprskovité vrásky, především nad horním rtem, pokud je riboflavinu v těle málo, sužuje naše tělo i pálení a sucho v očích, loupání koutku nosu, uší, čela, časté je i velké maštění vlasů a červenání očních víček u očí to může být i nedostatkem železa. riboflavin je jedním z nejdůležitějších vitamínů při rozvoji mozku dítěte.
Zajímavé je i obsažené množství vitamínu B6 - Pyridoxinu, tento vitamín je jednou z nejdůležitějších látek, pro správný metabolismus tryptofanu, který je jedním ze základních aminokyselin, ze kterých vznikají bílkoviny. Vitamín B6 je v tomto procesu nepostradatelný.
Potřebují jej ve zvýšené míře především:
- ženy používající antikoncepční prostředky, nebo estrogen v jiné formě
- těhotné ženy, zejména ke konci těhotenství
- ženy ve vrcholném bodu produkce estrogenu, tedy po dobu druhých dvou týdnů menstruačního cyklu
- všichni, kteří používají léky se steroidy, například - kortizon
- lidé s cukrovkou
- někdy chybí lidem, kteří nemohou zhubnout
Jedním z příznaků, který se také projevuje při nedostatku tohoto vitamínu, je lehké brnění rukou a třepotání víček, přitom se objevují poruchy spánku se zapomnětlivostí.
Rakytník obsahuje také velké a hodnotné množství vitamínu C a bioflavonidu -vitamínu P , tento vitamín je vícesložkový a pro nás jsou nejvíce zajímavé složky rutin a citrin (flavony). nedostatek těchto flavonů může vést v kritických případech, až ke vzniku mozkových nádorů. Především a nejčastěji nedostatek těchto flavonů způsobuje lámavost (fragilita) cév - kapilár. Tehdy dochází k snadné tvorbě modřin, krevních podlitin, všem ženám známým červeným žilkám v oblasti stehen a obličeje, ale i jinde na těle, lidé s nedostatkem těchto flavonů, mají také sklon k tvorbě křečových žil a hemeroidů, bércových vředů, k tvorbě krevních edémů. Rutin je ve výše zmíněných případech výborným a nezbytným lékem, dále pomáhá při děložním krvácení v těhotenství, při často se opakujících samovolných potratech a při revmatických onemocněních. Citrin je pak důležitý pro správnou funkci a udržení se v těle vitamínu C. Pokud se vám snadno tvoří modřiny, pomůže jedině doplnění vitamínu C a P.
Velmi významný je i obsah vitamínu K, tento vitamín je důležitý pro správnou srážlivost krve a tvorbu protrombinů, toto probíhá v játrech, pokud jsou ovšem zdravá.
V rakytníku je ještě ve velkém množství zastoupen další pro život důležitý a nepostradatelný vitamín, vitamín A - tento vitamín je u všeho, co se v lidském těle děje, je stejně důležitý pro zdraví, jako pro krásu, pro zdravý vzhled pokožky, ale i pro správnou funkci očí. Velmi důležitá je i jeho účast na funkci pohlavních žláz a pak to nejhlavnější, je jednou ze základních látek zabraňujících vzniku rakoviny a významně také ovlivňujících její léčbu.(nutná kombinace se zinkem a mumiem).
Nedostatek vitamínu A se projevuje úporným svěděním kůže (může být způsobeno i blokádou žlučových cest), především na loktech a na kolenech (tvorba tzv. husí kůže), v podkolenní, ale i na končetinách. Dále zde může u žen vzniknout porucha menstruačního cyklu a u mužů problémy s plodností. Mezi další příznaky můžeme zařadit i šeroslepost, citlivost na světlo, pálení pod víčky. U dětí může dojít, až k přerušení růstu a celkového vývoje.
Další látkou obsaženou v rakytníku řešetlákovém je alkaloid hippophein, ze kterého vzniká biologicky aktivní amin serotonin, který má prokázaný účinek jako antidepresivum a také účinek protinádorový, především u nádoru mozku, u rostliny objeveno vůbec poprvé právě u rakytníku řešetlákového.
Nyní ještě více k účinkům rakytníku řešetlákového a zejména pak, oleje lisovaného za studena z plodů a listů rakytníku řešetlákového.
hodnotná potravina plná vitamínů a jiných aktivních látek.
doplňuje zásoby vitamínů a aktivních látek ve slezině, ze které se v nouzi - krizi, uvolňuje potřebné množství důležitých látek. Téměř u nás všech je slezina se zásobami těchto důležitých látek na dně.
stimulace trávicích účinků žaludku, sleziny, dvanáctníku.
je výborný při překyselení žaludku.
používá se i při léčbě žaludečních a dvanáctníkových vředů, také při jícnových vředech a nedomykavosti refluxní ezofagtida, tzv. jícnové záklopky, tedy při pronikání žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu a výše, tzv. pálení žáhy.
při zánětech v dutině ústní a nosní k vytírání sliznic, ale i při zánětech sliznic ostatních v celém těle, třeba i u eroze (rozpadu) děložního čípku, nebo tlustého střeva.
urychluje rekonvalescenci a hojení tkání po všech vnitřních i vnějších operačních zákrocích. .
krve tvorba
zabraňuje skleróze cév.
rozpouští usazené tuky v cévách.
rozhodně jej lze doporučit u všech žilních onemocněních, včetně hemeroidů vnitřních i vnějších, zde využívají rakytníkové čípky.
zvyšuje bioelektrickou aktivitu srdce.
při léčbě arteriosklerózy v dávce 20g 3x denně, po dobu jednoho měsíce, pak po jedné čajové lžičce denně dlouhodobě, prokazatelně tato léčba zastavuje vegetativně cévní poruchy, u pacientů zmizely závratě a omezily se stenokardie - bolest na hrudníku, typická u onemocnění angínou pectoris, celkově se pak u nemocných zlepšuje zdravotní stav.
má proti mikrobiální aktivitu.
je bakteriocidní, působí na zlatého stafylokoka, hemolitického streptokoka a také na tyfus.
je jediným vhodným lékem pro těhotné, protože není toxický a nedráždí sliznice, navíc je v tomto období nanejvýš užitečné doplňovat vitamíny nutné ke správnému průběhu těhotenství, vývoji plodu - dítěte a fyziologickému porodu. Je dobré jej užívat i při kojení, neboť rakytníkový olej je přirozeným a přírodním zdrojem řady pro malého človíčka důležitých vitamínů a látek, nebude tak navíc ani vyčerpáván vitaminový potenciál matčina těla. Nedochází ke stavům vyčerpanosti a k dalším typickým projevům při nedostatku vitamínů v těhotenství a při kojení.
regeneruje epitelní tkáň, při popáleninách, až druhého stupně a při omrzlinách.
pro preventivní, ale i léčebné ošetření kůže, při a po použití ozařování (radioterapie), doporučuji užívat i tinkturu z eleuterokoku ostnitého a to vnitřně, zabraňuje rozvoji metastáz, bujení tkáně a významně posiluje imunitní reakce - systém.
je dobré jej užívat i v létě při opalování, jako prostředek zlepšující opálení a také jako prostředek zabraňující škodlivým účinkům slunění a ultrafialového záření vůbec, rozhodně i při opalování v solariích, které je škodlivější.
je vhodným lékem při uhrovitosti, při dětském ekzému, při šupinovitém ekzému a při opruzeninách - plísních.
rozhodně doporučuji používat všude tam, kde dochází ke špatnému zhojování operačních jizev, nebo jiných kožních i tkáňových defektů.
v očním lékařství, při keratoplastice - což je oční operace, při které se nahrazuje zakalená rohovka transplantátem.
při tracheomu rohovky - těžká forma zánětu očních spojivek, způsobená chlamidiemi.
při Basedowě chorobě - onemocnění štítné žlázy, které je nejčastější příčinou onemocnění štítné žlázy, zejména postihuje nejvíce ženy. Toto onemocnění je způsobováno autoimunitními procesy.
u žen upravuje množství pohlavních hormonů, zlepšuje tak jejich zdravotní stav a především pak jejich psychiku.
při orgánové a svalové dystrofii - porucha výživy, či látkové výměny v buňkách, tkáních a orgánech. Například nejznámější je dystrofie jater (hepatodystrofie) a dystrofie svalů.
je výborným pomocníkem při dně, zánětech ledvin a močového ústrojí.
značná podpora obranyschopnosti a samoléčby těla, při všech onkologických onemocněních, zejména, při nádorech mozku a při nádorech na vnitřních orgánech.
dále je pak rakytník výborný, při všech poruchách popsaných výše
popsaných, při nedostatcích určitých vitamínů.
V poslední době se mi rakytníkového oleje opravdu osvědčuje u lidí trpících zastaralými ekzémy, kde již po čtyřtýdenním vnitřním i vnějším používání je vidět znatelné zlepšení. Výsledky jsou umocněny nezbytnou dietou a podáváním mumia v tabletách, pitím ledvinového a následně též jaterního a čistícího bylinného čaje.
Toto není univerzální návod na ekzémy, jsme každý jiný a mnohdy je odlišné dávkování jednotlivých složek léčby a je také předepisována rozdílná dieta. Vždy se poraďte s odborníkem.
Na trhu je nyní mnoho "výrobců" rakytníkového oleje, toho zaručeně nejpřírodnějšího, nejúčinějšího a cenově nejvýhodnějšího. Je jen na vás jaký olej zvolíte. Pamatujte, že to nejdražší s pěkným obalem, přidanými dalšími prvky, jako například Q10 a povídáním na křídovém papíře, nemusí být vždy zárukou kvality. Důležitý je obsah účinných látek a způsob zpracování, také to ze kterých částí rakytníkového keře je olej vyroben.
----- příprava rakytníkového oleje ----------
Plody usušíme a rozemeleme na kávovém mlýnku. Drť rozdělíme na tři díly. Do hrnce dáme jeden díl drti, zalijeme kvalitním rostlinným olejem, nejlépe slunečnicovým nebo olivovým tak, aby olej sahal asi 1 cm nad rozemleté plody. Celou nádobu ponoříme do vodní lázně a velmi mírně zahříváme 8-10 hodin při teplotě oleje asi 400 C. Pak olej přefiltrujeme, přidáme do něj další díl rozdrcených plodů a celý postup opakujeme. Zbytky plodů se dají použít jako krmivo zvyšující kondici pro domácí zvířata (drůbež, králíky, skot, hafíky nebo mňoukalky)
----- několik málo odkazů -------
http://bylinky.doktorka.cz/rakytnik-res ... doucnosti/
http://www.esoterika.cz/clanek/2752-rec ... lakovy.htm
http://www.ordinace.cz/clanek/rakytnik-resetlakovy/
http://rakytnik-resetlakovy.prirodni-kosmetika.info/